bracht. Vooreerst werd een nieuw reglement afgekondigd op de toe lating der kweekelingeu (October 1875), waarbij de cursus van 4 tot 5 jaren verlengden de verhouding der pharmaceuten tot de Utrechtsche hoogeschool nader geregeld werd. De oud-hoogleeraar dr. G. J. Mui.deu, die zich sinds jaren met zooveel ijver aan het toezicht over dien cursus wijdde, zag zich door redenen van gezondheid genoopt die taak neder te leggen. De hoogleeraren drs. C. H. D. Buys Ballot P. J. van Kerckhoff, N. W. P. Rauwenhoff en E. Mulder, van de faculteit der wis-en natuurkunde aan de genoemde hoogeschoolheb ben zich gedurende het overgangstijdperk, dat toen intrad, bereid willig met de zorg voor het onderwijs der pharmaceuten belast, tot dat dr. H. Wefers Bettink, directeur der Utrechtsche burger-dag en avondschool, is in dienst gesteld om die opleiding, op denzelf den voet als dit vroeger door den heer Mulder plaats vondte besturen. Inmiddels leverden in 1875 ook de verschillende in Indië bestaan de inrichtingen tot vorming van officieren een niet onbeduidend con tingent tot aanvulling der officierskaders op. Na voldoend examen te hebben afgelegd, werden namelijk aan gesteld 22 infauterie-officieren 1 cavalerie-officier en 2 kwartiermees ters, afkomstig van de militaire school te Meester-Cornelis 11 infau terie-officieren en 2 cavalerie-officieren die aan den wetenschappelijken cursus bij de corpsen hadden deelgenomen terwijl aan de artillerieschool te Weltevreden ontleend werden 5 artillerie-officieren. Bovendien werd 1 officier van administratie van de marine bij de landmacht overgeplaatst en werd aan 8 burgerpersouen de rang verleend van 2den luitenant kwartiermeester. In 't geheel werden dus in Indië verkregen voor de infanterie 33, cavalerie 3, artillerie 5 en militaire administratie 11 officieren. De militaire school te Meester-Cornelis telde ultimo December 1875 69 elèvesde artillerieschool te Weltevreden 9. Het aantal volontairs in het leger bedroeg op dien datum 30, en wel 19 der infanterie, 4 der cavalerie en 7 der artillerie; sedert werden 9 hunner (7 infanteristen en 2 cavaleristen) toegelaten op de school te Meester- Cornelis. De wetenschappelijke cursus bij de corpsen werd door 41 onder officieren gevolgd. Ten einde de gelegenheid ter verkrijging van geschikte officieren langs de hierbedoelde wegen te bevorderenwerd door den Koning machtiging verleend om ook vreemdelingen, mits

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 55