61 daar de nieuw-model sabel, die bij beproeving uitmuntend had vol daan, voor de bereden wapens werd aangenomen. Omtrent de bewapening der artillerie kon nog geen beslissing worden genomen. Bij bet bestaand incompleet aan officieren en de talrijke mutatiën, door den oorlogstoestand op Noord-Sumatra ge vorderd, was het niet wel mogelijk de beproeving van nieuw ge schut te bespoedigen. Toch werd het onderzoek der vuurmonden van Italiaansche en Oostenrijksche afkomst voortgezet, en vooral de eerstgenoemde geschutsoort schijnt voorloopig goed te hebben vol daan. Op verzoek der Indische Begeering zijn aan het Italiaansche Gouvernement nadere opgaven gevraagd, waarvan de wetenschap bij verdere proefnemingen der commissie onmisbaar voorkwam. Inmid dels werd het in gebruik zijnde materieel, door uitzending naai behoefte, geregeld aangevuld. Nadat het proefveld te Adiredjo was aangekocht, waar weldra het artillerie-kampement zal kunnen betrokken worden, werd de huur van het veld te Tjikarang gestaakt; onderhandelingen zijn nu ge opend om, door aankoop van een geschikt terrein in de 1ste mili taire afdeelingde beproeving van nieuw geschut naar den eisch te kunnen doen plaats hebben. Kleeding en uitrusting. Werd in het vorig verslag reeds gewag gemaakt vau de gebleken noodzakelijkheid om in de kleediug der troepen wijziging te brengen, de ondervinding, in Atjeh opgedaan, heeft die noodzakelijkheid nader bevestigd. Door de Indische Be- geeriug werden voorstellen tot verbetering toegezegd. De velduit- rusting onderging reeds wijziging door de geregelde uitreiking van blauw baaien tuniques, waarvan het model, 11a proefneming, werd bepaald overeenkomstig dat der kleeding van de Engelsche troepen bij de expeditie ter Kuste van Guinea. Proeven worden genomen met eene bovenkleeding van impermeable stof(twill)die, bij gun stig resultaat, tevens tot vervanging der thans in gebruik zijnde spreien zullen kunnen leiden. Toen de gepensioneerde luitenant-kolonel van het Indische leger L. C. van- Kerkwijk, lid der commissie van keuring voor het Departement van Koloniën te Amsterdam, onlangs Philadelphia bezocht—, in zijne qualitcit van lid der Neder- laudsche Hoofd-commissiè voor dc internationale tentoonstelling, - was hem opge dragen, zijne bijzondere aandacht te vestigen op hetgeen die tentoonstelling belang-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 64