62 Gaf de nader opgedane ondervinding aanleiding tot definitive afkeuring der in het vorig verslag reeds vermelde wijziging van het hoofddeksel, de beproeving van een nieuw soort schoeiselwaar- vau terzelfder plaatse gewag werd gemaakt, blijft eene goede uit komst belovenwat ook uit een financieel oogpunt voordeelig mag heeten. Euisvestinrj. Hierboven werd reeds gewaagd van de voorgenomen oprichting van depot-bataillous, een maatregel, die nauw verband houdt met de toepassing van het stelsel, om een deel der garnizoe nen uit de kustplaatsen naar het binnenland over te brengen. De depots toch zullen, op Java, in hoogere streken worden gestatio neerd, waardoor de uit Europa aangekomen suppletie-troepen aaneen meer geleidelijk acclimatisatie-proces zullen worden onderworpen. In de late en de 2de militaire afdeeling is hiertoe het oog gevallen op Buitenzorg en Magelang; in de 34e militaire afdeeling moet de stand- plaals nog worden aangewezen, en zal die zooveel mogelijk in de nabijheid van den spoorweg Soerabaja-Pasoeroean-Malang gezocht moeten worden. Reeds in Juli 1875 werd de Indische Regeering te dier zake aangeschrevenzoodat eene spoedige beslissing mag ver wacht worden. Ofschoon gebrek aan technisch personeel belemmerend werkte op de uitvoering van nieuwe projecten, werd met den bouw van het etablissement Tatas te Bandjermasin in 1876 begonnenmet het voor uitzicht, in den loop des jaars een niet onbelangrijk deel te vol tooien. Tot verbetering en herstelling van bestaande gebouwen werd op verschillende plaatsen gearbeid. In de verlichting der militaire kampementen en gebouwen werd, telkens wanneer het legerbestuur dit noodig oordeelde, verbetering gebracht; terwijl een onderzoek aanhangig is omtrent de vraag, of tot dit doeleinde met vrucht ware partij te trekken van het petro- leum-gas. Door een deskundige in Nederland werd, na ontvangst der noodige plannen en teekeningen uit Indië, een ontwerp inge diend tot oprichting van eene petroleum-gasfabriek bij het hospitaal te Soerabaja, welk plan ter beoordeeling naar Indië is gezonden. rijks oplevert ter zake van kleeding en uitrusting dér troepen in tropische gewesten. Van zijn rapport zal gebruik gemaakt worden bij de behandeling der hierboven ver melde voorstellen, die van de Indische Regeering worden te gemoet gezien.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 65