65 getuigden van onzekerheid op het punt van den algemeenen gezond heidstoestand der paarden op Makassar, waaronder, naar het beweren van den kommaudant der Oost-Indische cavalerie, zich soms gevallen van srasvergiftiging voordoen. Ook schenen de ter zake gehoorde autoriteiten in gevoelen te verschillen omtrent de vraagof bij de oprichting eener zoogenaamde tamme stoeterij bijzondere voorzorgen tegen diefstal moeten genomen wordenen zoo ja welke. Bovendien achtte het Opperbestuur het wenschelijk niet tot de vestiging eener stoeterij te Makassar over te gaanvóórdat die te Soembatot wel ker oprichting op deugdelijke gronden in beginsel was besloten zou zijn tot stand gekomen. Behalve een 12tal muilezels uit Syrië werden ook uit Noord- China een gelijk aantal dier lastdieren ontboden ter indeeling bij de bergbatterijen. Het voornemen bestaat ommocht deze proefneming naar wensch slagenmaatregelen te treffen tot geregelden aanvoer op grooter schaal. Fortificatiën. De werken voor de strandverdediging te Batavia kwamen in 1875 in zoover gereed, dat in de verschillende batterijen alleen nog de muuitie-magazijntjes moesten worden gebouwd. Deze zijn thans onderhanden genomenen het vooruitzicht bestaatdat de positie in het einde van het jaar 1876 geheel in gereedheid zal zijn gebracht. Te Tjilatjap kon, bij gebrek aan werkkrachten, slechts langzaam voortgearbeid worden. Op nieuw rezen in Indië bedenkingen tegen het thans goedgekeurdigde voltooiïngsprojectde Regering hier te lande vond daarin echter geen aanleiding om op de vroegere beslis sing terug te komen. Met het oog op de steeds klimmende financieele eisehen der nieuwere versterkingskunst behoort men, haars inziens, bij den aanleg van nieuwe werken te rekenen met hetgeen volstrekt noodig is, niet met hetgeen wenschelijk zou zijn. In dubbele mate verdient die stelregel toepassing te vinden waar het eene positie als Tjilatjap geldt, welker geheele afronding toch reeds aanzienlijke geld sommen vordert. Bevelen zijn gegeven opdat, na de voltooiing der batterij op de landtong, zonder tijdverlies kunne worden begonnen met den bouw der kleinere werken op Noessa Kambangan. Inmiddels bestaat het vooruitzichtdat de eerstvermelde batterij in den aanvang

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 68