67 toegevoegd ter opneming van het eiland Bengkalis, tot meting van eenige nieuw aangelegde wegen in Deli en tot verzameling der nog ontbrekende gegevensbenocdigd voor de vervaardiging eener nieuwe kaart van Sumatra's Oostkust. De gestaakte opneming der Pasoemah-landen kon ook in 1875, wegens gebrek aan personeel, niet worden hervat, terwijl om gelijke reden de reeds bevolen verbetering en bijwerking van de bestaande topografische kaarten der Padangsche Bovenlanden moesten achter wege blijven. Het incompleet van 32 personen bij het personeel der opnemings brigades is tot 17 teruggebracht; wel ontbraken ultimo December 1875 2 kapiteins aan de formatie, doch dit gemis werd door 2 lste luitenants, die te veel in de sterkte waren gebracht, vergoed. Met de opleiding voor den topografischen dienst van jongelingen bij het corps pupillen te Gombong werd met hoop op goeden uitslag- voortgegaan. De 4 pupillenin 't vorig verslag bedoeldwerden de finitief tot élève-opnemers aangesteldhet vooruitzigt bestaat boven dien, dat ook in den loop van 1876 nog 4 pupillen als élève-opne mers en 2 als teekenaars kunnen geplaatst worden. Met grond mag overigens worden verwacht, dat het incompleet aan mindere militairen gaandeweg kan worden aangevuld uit suppletie-troepen. In den laat- sten tijd werden daaronder ettelijke geschikte candidaten voor dezen diensttak aangetroffen. Op het topografisch bureau te Batavia werd voortgegaan met het overteekenen in oost-indischen inkt (op de schaal van 120,000) van de afgewerkte brouillonbladen der residentiën Batavia, Rembang en Kediri. Van de residentie Batavia warentegen het einde van 187596 bladen in het zwart geteekend en hiervan 65 voor de photo-autografisehe reproductie gereed. De detailkaart der residentie Rembang, in 228 bladen, was geheel in het zwart overgeteekend en daarvan waren 73 bladen photo-autografisch gereproduceerd. De reproductie op die wijze der detailkaart van Kediri (214 bladen) kwam te gelijker tijd gereed. Van de gewasschen overzichtskaarten (schaal 10,000) der beide laatste residentiën waren respectivelijk 10 en 5 bladen afgewerkt, terwijl de gearceerde overzichtskaart van Rembang (op dezelfde schaal) mede voor een groot deel voltooid was. De samenstelling der gearceerde overzichtskaart van Kediri zal zooals reeds vroeger ten aanzien van Krawang is bepaald bij de topografische inrichting te 's Gravenhage geschieden. Daartoe zijn de

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 70