4 Door de plaats gehad hebbende dislocatie der troepen, hunne we der opgewekte activiteit, en de verkleiniug en de verandering van de verschillende veldwerken vond de Generaal de voorgenomen operatiën gunstig voorbereid. Tot den 21ett Juni hielden de officieren van de genie, de artil lerie en den staf zich bezig met het doen van nog eenige verken ningen waarna Padaug Boeboe werd aangewezen als het eerste punt, dat zou worden aangevallen. Ter voorbereiding van deze onderneming zouden er, bij den reeds daar zijnden langen houwitser, in de schans No. II nog twee 12-pon- ders in batterij worden gebracht, ten einde op de zuidzijde der kam pong bres te schieten, en voorts nog eene batterij worden daargesteld tusschen het kampement en de zuidzijde der kampong No. V his, met oogmerkde bres te enfileerenen bij de bestorming de com municatie met Bondjolen het toezenden van hulp en ondersteuning van daar, zooveel doenlijk te beletten. Deze batterij werd voorzien van een zes-ponder en een coehoornmortier, terwijl in de schans No. I een 3-ponder en een handmortier werden geplaatst, om de meer noordelijke kampong Tandjong Boenga te kunnen bestoken. Eindelijk zou de batterij bij de schans No. XIX eenigszins ver legd en met een 12-ponder bewapend worden, ten einde niet alleen de kampong Djamba te kunnen beschieten, maar zoodoende ook den vijand binnen Bondjol eenige afleiding te geven, en in elk geval te belettendat onderstand naar elders gezonden werd. Den 21eil werd de weg van No. XXV tot aan No. II his zooveel verbeterd, dat de 12-ponders vervoerd konden worden, terwijl des avonds ten 8 uur de kompagnie sappeursvergezeld van eene kom- pagnie infanterie en 80 man hulptroepenuitrukte tot het aanleggen van de batterij No. V his. Hiertoe waren al deze manschappen van eene fascine voorzienterwijl nog eene kompagnie gewapend mede- ging tot dekking. Onder leiding en aanwijzing van een officier van de genie was om 2 uur 's nachts het werk voltooidzonder dat men door den vijand was opgemerkt. Den 22en werden de twee 12-ponders met het noodige bedding hout van No. XVIII tot in No. VII gebrachtdoor de groote inspan ning en moeitewaarmede dit vervoer gepaard ging, had men het dien dag niet verder kunnen brengen. De 6-ponder voor de batterij No. V bis en de handraortier voor No. I kwamen echter met een gedeelte der munitie van uit No. XV op hunne nieuwe bestemmingen aan.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 7