95 40 M. lange jukbrug; en dat aan de kazernen eene luchtiger in richting zou worden gegeven, doch daarvoor bij eene gewijzigde kapconstructie ter bedekking voorloopig nog asphaltvilt moest worden gebruikt; bekwame atapmakers toch ontbraken, en diegenen, welke men verkreeg, moesten allen eerst gebezigd worden bij de oprichting der nieuwe hospitalen (te Pantei-Perak en op de vier an dere daartoe aangewezen posten) die in elk geval met atap moesten gedekt worden. Yoorts werd eene nieuwe normaal-indeeling der ver schillende bezettingen vastgesteld en in verband daarmede een plan ontworpen tot betere inrichting der kampementen in Kotta-Radja en te Pantei-Perak. Beide etablissementen zouden, voor zooveel noodig, worden ingedijkt en tot lozing van overtollig water voorzien worden van centrifugaalpompen met stoombeweging. In dien zin zijn on middellijk de noodige bevelen gegeven, en blijkens de maandelijk- sche rapporten van den eerstaanwezendeu genieofficier in Atjeh wer den de werkzaamheden tot indijking al spoedig aangevangen en ge regeld voortgezet. Toen de kolonel Eemeling den 18den October 1875 een schriftelijk rapport nopens zijue zending indiende, waren de door hem gegeven aanwijzingen reeds voor het meerendeel in toe passing gebrachtvoor zoover althans de beschikbare werkkrachten dit vergunden. Tot aanvulling en uitbreiding van het onmisbare personeel werd al het mogelijke gedaan, en de aanvankelijk gunstige uitkomst der werving van Chineezen wettigt de verwachting, dat men langzamerhand in -staat zal zijn, de zeer uitgebreide werkzaamheden van zoo uiteenloopenden aard naar den eisch voortgang te doen heb ben. In Maart jl. is nogmaals eene medische autoriteit de kolonel van den geneeskundigen dienst Reiche naar Atjeh gezonden tot het houden eener inspectie. Ook het door hem uitgebracht rapport is door den Gouverneur-Generaal in eene conferentie met den leger- kommandant en de betrokken chefs van diensten besproken en heeft Bij gouvernementsbesluit van 25 October 1875, no. 3, werd het legerbestuur gemachtigd in Atjeh den bouw aan te besteden van eene officierssocieteit en twee kantines. Ben 3den December werdna het welslagen der boring van den artesischen put te Kotta-Radja, last gegeven dien te Pantei-Perak onderhanden te nemen. Den 24sten December werd het personeel voor de hulphospitalen te Langkroek, Kotta-Alam en Missigit-Panditi vastgesteld; het hospitaal te Blang-oe kwam reeds vroe ger gereed; voor deze inrichting werd het noodige personeel toegestaan.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 98