tot eenige nadere voorzieningen geleid, waarvan hier echter, na het voorafgegane, niet uitvoerig melding behoeft gemaakt te worden. Naar aanleiding van art. 6 2°. van het meergenoemd besluit van 9 Juli 1875, No. 26, moet hier nog in 't bijzonder gewag ge maakt worden van den invloed, welken het gehad heeft op het trans port der suppletietroepen, werklieden en dwangarbeiders naar het oor- logstooneel. Den 24sten December 1875 berichtte de legerkomman- dant dienaangaande het volgende: 1°. dat voor den dienst tusschen Batavia en Atjeh steeds werd gebruik gemaakt van de grootste en tot vervoer van troepen het doelmatigst ingerichte stoomschepen der Nederlandsch-Indische Stoom vaartmaatschappij 2°. dat het legerbestuur, nauwkeurig bekend met de gelegen heid tot troepenvervoer op elk schip, met de meeste gestrengheid waakte tegen overvulling der naar Atjeh vertrekkende bodems; 3°. dat het opperdek en de tusschendekkenbij vervoer van mi litairen en ander personeel tot de expeditionaire krijgsmacht behoo- rende, geheel vrij en uitsluitend ten gebruike der passagiers bleven. //Van deze regelingen", schreef de legerkommandant //wel ker uitvoering dezerzijds immer streng wordt gehandhaafd, is het gunstig resultaat niet uitgebleven, daar sedert dien tijd de zich her haaldelijk voorgedaan hebbende klachten omtrent overvulling der met troepen enz. naar Atjeh vertrekkende stoomschepen niet meer zijn voorgekomen." Het ziekentransport, dat door de aanschaffing van een 8-tal bij zonder daartoe geëigende sloepen, nabij Pantei-Perak gestationeerd, nog eene aanmerkelijke verbetering onderging, dreigde een oogenblik belemmering te zullen ondervindentoen de Salak in de maand Oc tober 1875, op eene terugreis van Padang naar Atjeh, strandde en verloren ging nabij het eiland Sindrongan Het maakte aan stonds een punt van overweging uit, of door de indienststelling van een anderen bodem de geregelde gang der evacuatiën nader behoor de gewaarborgd ,te worden; maar met het oog op het toenmaals ge daalde ziektecijfer, de spoedig te verwachten wekelijksche mailvaart tusschen Batavia en Atjeh, en de onmogelijkheid om aanstonds een opzettelijk tot ziekenvervoer ingericht schip te bekomenwerd beslo ten, de Salak voor 's hands niet te vervangen. Met de Nederlandsch 98 Een der Nakko-eilandenten westen van Nias, de opvarenden werden allen gered.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 99