VARIA, Duitsche officieels geschiedenis van den oorlog 187071. De elfde aflevering van dit werk is verschenen. Zij bevat zeker getal aanhangsels met drie plannen en twee algemeeue kaarten, en han delt over de gebeurtenissen, die voorgevallen zijn van 20 Septem ber tot het eind van October 1870. Men vindt er dus, onder an dere, de beschrijving van de gevechten van Chevilly, van Bagneux, van Malmaison, van Bourget, van Artenay en van Orleans. De schrijver begint met te zeggen, dat, toen de Duitschers voor Parijs kwamen, de geestdrift, waarmede de bevolking dezer stad de eerste maatregelen van het nieuwe Bewind begroet had, reeds gewe ken was voor eenigszins bedenkelijke gemoedstemmingen, die tot moe deloosheid oversloegen toen de Parijzenarenna het gevecht bij Cha- tillon, zagen, dat zij met de buitenwereld geen gemeenschap meer konden onderhouden. Deze verslagenheid was echter van korten duur. Gekwetst in hun eigenliefde door de eischen, die de vijand te Derrières gesteld had, richtten de Pranschen zich weder fier op, en, hun verdeeldheid vergetende, beijverden zij zich het gouvernement hun ondersteuning aan te bieden. Wat, bij het begin van de insluiting, den Pruisischen generalen staf de grootste verlegenheid baardewas de voeding van het leger. Daar de bewoners van de nabij de hoofdstad gelegen plaatsen ge vlucht waren, alles medenemende of na alles te hebben vernietigd, wat zij niet met zich konden voeren, was de intendance verplicht zich tot de proviand-kolonnes te wenden om zich de levensmiddelen te verschaflen, die het leger noodig had. De Pruisen vonden slechts goed gevulde kelders. Men moest dus bedacht zijn op een gewisse en regelmatige voeding, een doel, dat spoedig bereikt moest worden met behulp van de spoorwegen, die Parijs met Duitschland verbon den en die men zich haastte te herstellen. De woningen ontbraken niet; men deed dan ook slechts de voor-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 117