VARIA. Gebruik van luchtballons in den oorlog. Men leest hieromtrent in de Deutsche Ileeres-Zeitung van 5 Januari 1877 het volgende: Kort na het einde van den jongsten krijg was men er in het Duit- sche leger op bedacht, met de gedurende het beleg van Parijs met goed gevolg aangewende ballons captifs proeven te nemen. Na vele pogingen gelukte het een luchtbol te vervaardigendie zich zeer goed hield. Het gelukte bovendien de stof zoo te verdichten, dat hij door vouwen. °u vervoer niet brak of spleet. Er bleef nog een tweede moeilijkheid te overwinnen over, het maken van vervoerbare toestellen, om het gas op elk tijdstip en op elke plek voort te bren gen. Ook dj,t gelukte en zelfs in hooge mate. Men kon met de op enkele wagens aangebrachte toestellen tot bereiding van waterstof gas, die bij het gebruik door slangen en buizen verbonden worden een voor drie personen bestemden luchtbol in twee tot twee en een half uur vullen. Toch gaven nu de proeven met de waarneming een geheel onbevredigende uitkomst. Men'kon op groote hoogte slechts met een verrekijker waarnemen, wat echter onmooglijk wordt zoodra de bol zich heen en weer beweegt. De geringste luchtstroom doet hem om zijn loodrechte as draaien en slingeren; een beweging, natuurlijk ook aan het schuitje meegedeeld. De bol zal dus slechts kunnen dienen tot vervoer van personen en brieven. Zijn die groote hoogte en die verrekijker ook noodig tegenover Oostersche vijanden, wier geschut en geweer minder ver dragen? G.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 219