RUSLAND EN TURKIJE. Nu Kusland den oorlog heeft verklaard aan Turkije, zal het den lezers van het Militair Tijdschrift niet onwelkom zijnzoo ik hun aan de hand van twee bekwame schrijvers, eenige politieke en mi litaire beschouwingen mededeel, zonder lang stil te staan bij diplo maten, ministers, volksvertegenwoordigers en dergelijke personen, die zich verbeelden de zaken te besturenterwijl zijbewust of onbewust, tegenwoordig altijd gedreven worden door de meeningen en vooral door de belangen van hun volk, zoo niet van hun kiezers. Men zal uit de volgende bladzijden weder zien, dat de geschie denis zich zelve dikwijls herhaalt. Het eerste opstel, waaruit ik putten wil, is van de hand vaneen jeugdigen, uitstekenden Bus, Wyroebof, en geplaatst in La Philo sophic positive. Hij begint met zich te stellen tegenover den heer Ch. Mismer, die in hetzelfde tijdschrift met veel talent de voor treffelijkheid van het Islamisme had bepleit. Deze overigens zeer bevoegde schrijver gelooft, dat de Koran zich kan leenen tot eiken vooruitgang en dien zelfs aanmoedigendat hijwel verre van de volken, die er de voorschriften van in praktijk brengen, fe verla gen of te doen ontaarden, hen uitnoodigt tot arbeidtot wetenschap, tot beschaving, en hij besluit met te zeggen, dat de Europeesche tusschenkomst verderfelijk en niet voordeelig voor het Oosten ge weest is, daar zij den vooruitstrevenden geest van het islamisme vervalscht of in een verkeerd spoor geleid heeft, Uit deze gege vens laat zich gemakkelijk de gevolgtrekking maken de Europeesche staatkunde moet Turkije aan zijn natuurlijke ontwikkeling overlaten

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 298