94 te worden door een algemeenen opstand van de Christen bevolking. Maar deze berekeningen zijn zeer bedriegelijk. In 1S28 weigerden de Buigaren op te staan, toen de Bussen aanboden hen van wapenen te voorzien, en zij bevonden spoedig, dat een Bussische inval een grooter kwaad was dan Turksch wanbestuur. Het is een ramp- spoedige dwaliug, den oorlog op andere wijze te willen voeren dan door het opereeren met geregelde legers, want het gevolg isdat het land gedompeld wordt in een staat van bloeddorstige regeeringloosheid, waarin zelfs de wet ten van den oorlog worden vergeten (1). Maar onderstellen wijdat Busland vast besloten is tot zulk een omvangrijke en gevaarlijke onderneming, een' oorlog, gelijk Lord Ellenborough zeide, in een moeilijke landstreekwaarbij het zijn flank aan Europa bloot geeft, wie zal dat alles betalen? Met Busland, dat geen tien millioen pond sterling op de markten van Europa kan leenen. Evenmin Turkije, want als het verslagen wordt eu de kosten moet dragen, gelijk in 1829, is dit zijn geldelijke ondergang, en de werkelijk lijdende partij zou de Britsehe effecten-houder zijn, die zoo groot belang heeft bij het behoud en de verbetering van zijn geldelijke hulpbronnen. Inderdaad, de Britsehe schuldeisclier van beide Bijken zou de ergste lijder zijn. Men zegt, dat er voor achttienhonderd millioen gulden aan Bussische aandeelen in Engeland zijnen misschien evenveel aan Turksche. De beide oorlogvoerende partijen zouden wel bankroet kunnen gaan. Zoo de geldelijken toestand van Busland slecht isis die van Turkije nog slechter, maar het heeft een hulpbron, die in zulk een uiterste zou kun nen worden aangesproken. Geen land heeft zulke rijke x Men kan in het jongste nummer van de Revue historique lezen, hoeveel kwaad de guerilla-oorlog van Spanje in 1808 aan dat land heeft berokkend. R.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 100