95 schatten voor godsdienstige doeleinden als Turkije. De heer Ubicini en anderen verklarendat twee derden der landerijen in het Ilijk aan de moskeeën behooren, cn deze goederen worden steeds vermeerderd door de ge woonte, privaat-eigendom als Vakoef te plaatsen in handen van deze stichtingen. De moskeeën zijn rijk, want zij moeten een zeergroot aandeel in de opbrengst der landen ontvangen en om redenen van staatkunde zoowel als van godsdienst, is het blijkbaar haar belang, zware offers te brengen bij een' oorlog, die haren eigendom en zelfs haar bestaan zou vernietigen, als hij den heerschenden godsdienst en de wetten het onderste boven keerde. "Wij gelooven zelfs, dat deze schenkingen onderworpen zijn aan de voor waarde, dat zij in een Heiligen Oorlog worden aangewend voor landsverdediging, en dit feit zou de buitengewone hulpmiddelen verklarendie de Porte soms heeft weten le verkrijgen, als zij tot volslagen uitputting scheen ge bracht. Maar de waarheid gebiedt te erkennen, dat Rus land een gelijke hulpbron heeft. Zijn kloosters zijn bui tengewoon rijk en hun eigendom zou wel eens kunnen worden bestemd voor het stichtelijk schouwspel van een worsteling op leven en dood tusschen twee groote gods diensten. Rusland mag zich in elk geval wel bedenken. De Turken mogen slecht besturen, maar zij zijn een trotsch, krijgslustig volk, en er is niets in hun geschiedenis 0111 het geloof te rechtvaardigen, dat zij zich zonder tegen stand aan een inval zullen onderwerpen. Mahmoed wei gerde, na Havarino en op het laagste peil vau ramp spoed, zich te onderwerpen aan het vereenigde Enge land, Frankrijk en Rusland, ofschoon hij den vrede had kunnen koopen door de onafhanklijkheid van Griekenland, die onvermijdelijk was, te erkennen. Toen in October

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 101