96 1853 al de mogendheden bij de Porte aandrongen om de zoogenaamde „Oostenrijksche Nota" aan te nemen als een middel om het hangende geschil uit de wereld te helpen, sloeg Ressid Pasja, door geen enkelen Europee- sclien Staat geschraagd, het vergelijk af, en de oorlog werd verklaard. Wij hebben geen reden om te onder stellen, dat de Porte nu minder stijfhoofdig of minder stoutmoedig zal zijn, inzonderheid, omdat zij blijft staan op wat zij onbetwistbare rechten achtzij heeft tot heden geen nederlaag geleden, en zij heeft een der sterkste stel lingen in Europa, verdedigd door een vloot van schepen, slechts onderdoende voor de Britsche, en door een aan zienlijk leger. Het zou kunnen gebeuren, dat Rusland niet sterker, maar zwakker bleek te zijn dan de licht- geloovigheid van Europa waant. De Turken kunnen ten minste vertrouwen op één na tie, op één bondgenoot. De Joden door geheel Europa hebben getoond aan welke zijde hun sympathieën, gedeelte lijk uit gemeenschappelijken afkeer van Christelijke over macht, gedeeltelijk uit erkenning van de verdraagzaam heid, ook tot hen uitgestrekt door het Ottomanische Be wind. En dit bondgenootschap is niet te verachten. De Joden oefeneu een ontzettenden invloed uit op de geld markt en de pers. Zij kunnen Rusland beletten een buitenlandsche leening te sluiten, en zij kunnen er de myriaden stemmen der dagbladen van Duitscliland, van Frankrijk, en in zekere mate van Engeland, tegen richten. Door het geld en de openbare meening worden legers in beweging gebrachten de eene of andere Sidonia in de raadkamer of het kantoor kan den wil van den heer over vele legioenen verlammen. De vraag, wat Turkije zal doen in het kabinet, hangt af van wat het, naar zijn meening, kan doen in het veld. Het weet zeer goeddat Frankrijk en Duitscliland niets

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 102