97 - zullen doen. Het gelooft, dat Oostenrijk en Engeland niet verblind genoeg zullen zijn om Navarino te herbalen en Rusland te helpen bij zijn aanval. De lui in Engeland en zelfs eenige vreemde diplomaten hebben gepraat over de „bezetting van Bulgarijeals of het een eenvoudige en gemakkelijke zaak wasmaar bezettingis slechts een welluidende uitdrukking voor vijandelijken invalen de inval in een bergachtig gewest, met een der grootste rivieren van Europa tot grens verdedigd door een half dozijn groote vestingen en een leger van 150,000 man, die onder de beste troepen van de wereld voor een positie-oorlog behooren, is een der moeilijkste en meest te vreezen krijgsverrichtingen. Het is buitengewoon gelukkig voor Turkije, uit een militair oogpunt, dat het niet langer verplicht is Moldavië en Wallachije te verdedigen of daar te opereeren. De oor logen der laatste eeuw werden in die provinciën gevoerd en in zulke uitgestrekte vlakten viel het een klein aan eengesloten korps Russische infanterie, met kozakken op de flankenniet moeilijk, een veel sterker Turkscli leger te verslaan. Toen Mkolaas in 1853 de Pruth overtrok, waren Moldavië en Wallachije, die nu den staat Roe- manië vormen, de „stoffelijke waarborgdien hij nam tot bescherming van de Christenen. Daar deze Staat nog cijnsplichtig is aan de Porte, geniet hij niet het voorrecht der onzijdigheid. Maar ongetwijfeld was een der groote oogmerken van het traktaat van Parijs, Rus land den toegang tot den Donau en de Donau-monden af te snijden. Toegang tot de rivier kan nu slechts verkregen worden door een inval in Roemaniëzoodat het eerste gevolg van deze operatie zoude zijndat deze kleine Staat een Russisch leger zou hebben te onder houden, met geheele vernietiging van zijn eigen onafhan kelijkheid en zelfbestuur. Om Prins Karei te verzoenen 7

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 103