98 met een loop van zaken, zoo schadelijk voor zijn eigen belangenwerd hem te Livadia vertelddat hij er op mocht hopen, den eenen of anderen dag een onafhanklijke kroon te dragenen zelfsten koste van Oostenrijkde Bukowina te krijgen, een provincie van Hongarije, voor namelijk bewoond door Wallachen. Maar onderstellen wij een Russisch leger op den noor delijken oever van den Donau. Wij zijn hier op meermalen betreden en welbekenden grond. Ongeveer drie en twintig jaren geleden, Juli 1854, toen wij gewikkeld waren in een gedachtenwisseling over hetzelfde onderwerp, leverde de toenmalige luitenant- colonel William Mansfield (wijlen Lord Sandhurst) voor ons tijdschrift een artikel over de krijgsverrichtingen van de vorige lente, dat bezwaarlijk overtroffen kan worden, wat heldere samenvatting van do strategische feiten en meesterlijk inzicht in de voorwaarden van den oorlog betreft. Hat artikel was een der eerste blijken, door Col. Mans- field gegeven van zijn uitstekende verstandelijke gaven en het droeg er toe bij, om Lord Clarendon te bewegen, den schrijver kort daarna te benoemen tot de gewichtige be trekking van Militair Gecommitteerde te Konstantinopel. Door de operaties en zwarigheden van het Russische leger in 1828 en zijn fouten en nederlaag voor Silistria in de lente van 1854 te beschrijven, zouden wij niets anders kunnen doen dan met veel minder bekwaamheid en ge zag te herhalen, wat reeds gezegd is geworden in het artikel, waarnaar wij verwijzen, en door graaf Yon Moltke in zijn beroemd verhaal van de eerste veldtochten. Maar eenige bijzonderheden kunnen belang wekken. De Donau is de eerste verdedigingslinie van Bulgarije. Beneden de Oostenrijksch grens, te Orsowa, is hij van 600 tot 900 passen breed, en somtijds veel meer. De stroom is snel. De rech teroever beheerscht overal den linkeroever, die voor het

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 104