101 Een armee, die op de Servische grens opereert, zou zich onder de kanonnen van Widdin bevinden, en moet eerst beproeven die belangrijke sterkte tot overgaaf te dwingen. Buiten kijf is do wegdie langs de westelijke hellin gen van den Balkan loopt, betrekkelijk gemakkelijk en voert hij door Sofia naar Philippopolis en Adrianopel, maar voort te rukken, terwijl men de hoofdmacht dei- Turken in het bezit van hare vestingen laat, die de linkerflank van do armee bedreigtzou een schennis zijn van alle oorlogsregelen. In 1828 werden de volgende opmerkingen door een bui- tenlandsch officier van groote verdienste gericht tot Khos- sem Pasjahet hoofd der krijgskundige raadgevers van den Sulthan. Zij werden daarna door Prins Esterhazy medegedeeld aan den Hertog van Wellington, en genieten de eer opgenomen te zijn in zijn Despatches New Series Y, 357); maar daar vermoedelijk weinigen onzer lezers er kennis van genomen hebben met al de aandacht, die zij waard zijn, zullen wij ze hier iulasschendaar zij in de hoogste mate toepasselijk zijn (alleen met uitzondering van de operaties in Wallachije) op eiken aanval tegen Bulgarije door een Russisch leger. „Het gelukken van uwe verdediging hangt in de eerste plaats af van de maatregelen, genomen om Sjoemla te behoudenen van de leiding der troepenbijeengebracht te Widdin. Deze twee punten zullen den oorlog aan den Donau tot staan brengen en den vijand aan grooter ver liezen bloot stellen, zoo hij op Roemelië aanrukt. Het object of doel is niet, veldslagen te winnen, maar de gemeenschapslij uen der Russen te bedreigen. Al de ves tingen aan den Donau moetenzoolang zij niet ingesloten zijn, hetzelfde stelsel in acht nemen. Zoo de vijand Roemelië nadert, wordt het te meer noodzaaklijkdat

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 107