102 do armee van Widdindie niet te sterk kan zijn, den loop van den Donau volge. Het is niet noodigen het zou gevaarlijk zijn, den vijand op te zoeken. Gij zult zijn hoofdader afsnijden, als gij zijn gemeenschap met den Donau afsnijdt. Zoo de Pasja van Widdin er in slaagt, in zijn rug te komen inWallachije ofteRoest- sjoek, hebt gij uw spel gewonnen. Groote beweegbaar heid in de strijdkrachten te Widdin en volslagen onbe weeglijkheid in de strijdkrachten te Sjocmla moeten uw twee groote beginselen zijn. Zoo gij in de stelling van Sjoemla 50,000 man bijeen kunt brengen, al zijn ook drie vierden hunner slechte troepenzal het twee maan den vereischen, vóórdat zij door honger of de bajonnet verdreven kunnen worden. Zoolang gij daar zijt, moet ook de vijand daar zijn, of hij kan een gedeelte van zijn leger achterlaten om de plaats in te sluiten, en met het overige voortrukken. Als hij een kleine macht achter laat, kunt gij ze slaan en zijn gemeenschap afsnijden; als hij een groote macht achterlaat, zal het overblijvende deel ontoereikende zijn voor een beslissende voorwaartsche beweging. In elk geval is een deel minder dan het geheel. Zoo gij Sjoemla verlaat, brengt gij de geheele vijandelijke strijdkracht tegen u; zoo gij daar blijft, hebt gij slechts het hoofd te bieden aan een gedeelte. Zoolang gij te Sjoemla zijt, is er geen gevaar voor Konstantinopel. Zoo de Russen op Adrianopel aanrukken, is dit voor u een reden te meer om te Sjoemla te blijven. Zij zullen Adria nopel nemen of niet nemen; in het eerste geval moeten zij het behouden met een groot deel hunner macht; in het tweede hebben zij hun spel verloren, want zij kunnen Adrianopel niet in hun rug laten. In elk geval is Kon stantinopel veilig. Maar zoo gij ten laatste gedwongen wordt Sjoemla te ontruimenwat zou uw aftochtslijn

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 108