103 zijn P Zoo zij op Koustantinopel terugtrekt, zal de hoofd macht van den vijand u volgen; gij zult zijn aanvalskrach- ten samentrekken in plaats van ze te verdeelen. Zoo gij u in het dal der Maritza werpt, moet het halve Russische leger u volgen, en de andere helft zal niet sterk genoeg zijn om op de hoofdstad aan te trekken. Middelerwijl nadert het einde van het jaar, en de Russen zullen geen terugtocht hebben. Geen enkelen slag te wagen tegen hot voortrukken van den vijand, zijn krachten te verdeelen, hem zonder ophouden te verontrusten, vlak nabij den Do- nau te blijven, al uw macht in zijn rug te brengen dit moeten uw beginselen zijn. Het klimaat, de vermoeienissen en ziekte zullen de helft van zijn leger hebben verteerd vóór het eind van den veldtocht. "Wees niet bevreesd voor de operaties ter zee van de Russen. Een Russisch smal deel in de Zwarte zee is een veel te wisselvallig werktuig- om als basis voor krijgsverrichtingen te land te dienen. Konstantinopel, zelfs al wordt het slecht verdedigd, kan niet door minder dan honderdduizend man worden aange vallen, en het is ten eenemale onmooglijk. honderdduizend man vier weken voor Konstantinopel te voeden uit de maga zijnen van Wallachije en Moldavië." Door deze gezonde beginselen te omhelzen, gelukte het den Turken, gelijk de Hertog van Wellington verklaarde, de Russische aanranding van 1828 af te slaan, en een weinig besluitvaardigheid en werkzaamheid aan hunne zijde zoude (om de woorden van Von Moltke te bezigen) in 1829 „Diebitsch van het toppunt der overwinning in den diep- sten afgrond van den ondergang hebben gestort." De Duitsche krijgskundige zegt: „Sulthan Mahmoed bouwde in de jaren 1S34 en 1836 Varna, de gewichtigste vesting van zijn rijk, weder op volgens een planwaarvan niet veel goeds te zeggen valt. Sjoemla, dat niets van zijn strategisch gewicht

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 109