104 heeft verlorenis sterker gemaakt door de steenen forten van Strandsja, Tsally, Veddaï en Tsjengel, en door de op richting van groote massieve kazernen, hospitalen en maga zijnen. Pravadi kan tijdelijk in staat van tegenweer gebracht worden met zeer geringe middelen (dit is tegenwoordig ook een sterke plaats), en deze drie vestingen zullen in het vervolg in staat zijn, den voortgang eener armee van 50,000 of 60,000 man maanden achtereen voor hare wallen tegen te houden. In 182829 werden de passen van den Balkan in het geheel niet verdedigd. Indien de Porte militaire volkplantingen van Ottomanisch ras aanlegde in de vlakten van Aidos en Karnabat, zou de Balkan ontwijfelbaar een ontzagwekkende grenslijn worden." Deze laatste wenk van den grooten Pruisischen stra tegist is binnen zekere mate gevolgd, door de Circassiërs, die door de Russen uit hun geboorteland waren verjaagd, te vestigen op landerijen bezuiden den Balkan. Over de mooglijkheid van een aanval op Konstantinopel behoeft weinig gezegd te worden. Om Konstantinopel in te sluiten, zegt Von Moltke zijn twee legers in Europa noodig, benevens één in Azië en een vloot in de zee van Marmora. Zulk een onder neming is een der grootste oorlogsoperatiesen zoude toebereidselen te land en ter zee van ontzettenden omvang vorderen. De verdediging van de stad is daarentegen een betrekkelijk lichte taak; zoo zij, met toestemming- van het gouvernement binnen de plaats zelve, door eene zee mogendheid behouden wordtis zij onneembaar. Tot zoover de Edinburgh Review. Ik heb het voor en tegen doen hooren. De Rus Wyroebof schijnt mij te anti-Turksch toe, de Britsche schrijver te anti-Russisch. Maar nu de oorlog is uit-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 110