105 gebarsten, zullen de legers van het Indische Militaire Tijdschrift een maatstaf hebbenwaarmede zij de veile of domme kranten-berichten kunnen toetsen aan de stra tegie en het recht. Yoor alle Nederlanders is uit het oostersche vraagstuk een waarschuwing te putten. Men ziet er op nieuw uit, dat tot heden de wereld nog altijd bijna uitsluitend geregeerd wordt door eigenbelang en geweld, en dat het recht een zeer zwakke heerschappij voert. Ontegenzeggelijk is het Turksche bestuur slecht, maar geen enkele Europeesche Mogendheid heeft zede lijk het recht, het de les te lezen. Rusland heeft schan delijk onrecht gepleegd in Polen en Midden-Azië; Enge land eveneens in Ierlandin Indië (vooral bij de onderdruk king van den opstand der Sipahi 's)in Asjanti (door het barbaarsch verbranden van Koemassi), en nog dezer dagen door de annexatie der Transvaalsche republiek. In Frankrijk werd door Thiers, met niet genoeg te veroordeelen wreedheid, straf uitgeoefend tegen zooveel verdoolden der Commune. In Italië werd de landing van Garibaldi op Sicilië door Cavour ondersteundterwijl hij een gezant had aan het hof van Bomba. Het ellendig exploitatie-stelselvan Spanje in zijn overzeesehe bezittingen is bekend. Niemand heeft vergeten, hoe Duitschland beschikte over de bevolking van den Elzas en Lotharingen als over vee. Laat ons dus niet naïef genoeg zijn te steunen op volkenrecht, zedeljjkheid, traktaten, buiten- landsche sympathie, enz. Denken wij altijd aan Slees- wijk. Er bestaat geen volkenrecht. De menschheid wordt geregeerd door hartstochtwaaraan denkbeelden meer of min tot leiddraad strekken. Hooren wij ten slotte, wat Taine dezer dagen in het Journal des Débats zeide tot aankondiging van het Précis du droit des gens par Funck-Brentano et Alb. Sorel: Twee zeer verschillende geesten hebben zich vereeuigd

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 111