108 worden zij niet meer nageleefd. Dat is het oude gebruik en dus het tegenwoordige gebruik. De gevolgtrekking is, dat men sterk moet zijn of het moet worden, en dat beteekent niet alleendat men zich voorzien moet van een goed leger onder goede generaals; want het mi litaire instrument is slechts één orgaan in een levend wezenen het geheele lichaam moet krachtiggezond goed gestemd wezen, in staat lang te strijden zonder te verzwakken, door al zijn spieren goed te gebruiken en goed te besturen. Met andere woorden: de hoofdzaak voor een staat is een aan tucht gewondgehoorzaam, vertrouwendtrouw volk te hebben, onder kundige, voor de goede zaak be zielde hoofden, die bekwaam zijn om van verre te zien en de toekomst voor te bereiden. Elke zwakheidon wetendheid of gebrek aan vooruitziendheid wordt geboet daarin bestaat de eenige bekrachtiging van het volken recht. Als een staat misbruik maakt van zijn tijdelijke krachtzaait hij niet alleen kiemen van haat om zich maar ook kiemen van wedergeboorte, en door het lijden, dat hij oplegtdoet hij geestkracht ontwakenwaarvan hij later het slachtoffer zal zijn. Onze schrijvers hebben uitvoerig en fijn deze berechting van politieke misslagen doen uitkomen. Zij, leerlingen van Montesquieu, bepalen er zich toe de dingen bloot te leggen, die bestaan en zooals zij bestaan; maar de dingen hebben nabij of ver liggende gevolgen, en deze gevolgen, goed uiteen ge houden, zijn de wijsbegeerte der geschiedenis en tevens de beginselen van liet volkenrecht." R.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 114