5 rugreis dier vaartuigen naar Java zou alleen sprake kun nen geweest zijn, welke beter als ziekentransportschip hebben voldaan: de beide zeilschepen of het eene stoom schip. Ook het stoomfregat Zeeland van de oorlogsmarine bracht zieken naar Java over. Of evenwel die vraag het onderwerp van eene behandeling is geweest, kan ik niet zeggen. De rapporten van de officieren van gezondheid, die met de leiding der geneeskundige dienst aau boord van de ziekeuschepen waren belast, zijn tot dusver nog niet gepubliceerd, en ik kan niet veronderstellen, dat der gelijke zuiver wetenschappelijke of misschien administra tieve bescheiden, als aanhangsel van het algemeene rap port der expeditie om der wille van de politiek ook geheim moeten blijven. "Wellicht dat in die stukken op de hier bedoelde kwestie wordt gewezen. Toen na onze permanente vestiging in Atjeh de behan deling dor geëvacueerde (zieke) militairenkoelies en dwangarbeiders naar PadangBataviaSamarang en Soe- rabaia tot aanhoudende klachten aanleiding gaf, omdat die zieken met de gewone passagiers- en vrachtbooten (alias pakket- of mailbooten) der Ned. Indische stoomvaart maatschappij werden overgevoerd, achtte het legerbestuur de indienststelling van een speciaal ziekentransportschip noodig. Als zoodanig huurde de regeering-— voor geen geringen prijs het stoomschip Salade in van de Ncd. Indische stoomvaartmaatschappij. Dit vaartuig was dus gccne vastliggende hulk, ter roede van Atjeh, zooals met dc drie bovengenoemde ziekeuschepen het geval was ge weest, maar een eigenlijk ziekentransportvaartuig, tusschen Atjeh en Sumatra's-Westkust of Java varende. Latei- werd de Sindoro even als de Salak een der eerst on langs gebouwde 'stoomvaartuigen dier maatschappij als tweede ziekentransportschip ingehuurd. De Salak veronge lukte, en een ziekentransportschip werd vervolgens voldoende

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 11