116 door een prachtigen atlas van een groot aantal uitstekend geteekende en gegraveerde platen. Dit geheel vormt een zeer belangrijk boek, dat ieder officier behoort te bestudeeren; het is vooral voor de artillerie- en genie officieren een onschatbare bron van kennis. Allen kun nen er uit zien wat van troepen kan worden verwacht, die door ontwikkelde, goed onderwezen, flinke en va derlandslievende officieren worden aangevoerd. Het be leg van Sebastopolzoo rijk in onderricht van ver schillenden aard, is overigens elk jaar het voorwerp van beschouwingen van de officieren van het Fransclie leger dezen leeren er uit hoe eene stad, die niet versterkt was op het oogenblik dat de oorlog uitbrakgedurende elf maan den een zeer krachtig beleg heeft kunnen weerstaan dooi de toepassing der nijverheid en door de wilskracht haiei verdedigers. n v Het boek van den generaal Todleben is de volledige geschiedenis van de verdediging, welke dooi hem op zoo merkwaardige wijze is geleid. Men kan daarin van s ap tot stap den gang volgen van de werken, door de ver schillende wapens tegelijkertijd uitgevoerd. Deze methode schijnt ons verkieslijk boven de gewoonlijk gevolgde, waarbij men het journaal van elk wapen afzonderlijk pu bliceert, en bij eiken dienst nauwelijks de verrichtingen aanroert die er niet dadelijk betrekking op hebben; zoo dat men, om van alles een volledig overzicht te verkrijgen, onophoudelijk van het eene journaal tot het andere moet overgaan, hetgeen de studie-zeer bemoeilijkt. Om zich duidelijk rekenschap te geven van de bezwaren, welke door elk wapen moesten worden overwonnen, en van de wijze waarop zulks geschiedde, is het onvermijdelijk-noo- dig, te weten hoe het door de andere wapens ondersteund werd of had belmoren te worden. In de inleiding bespreekt de schrijver de oorzaken van

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 122