117 den oorlog. Dat Rusland den oorlog aan Turkije ver klaarde, is volgens liem daaraan te wijten, dat laatstgenoemd rijk, opgestookt door Frankrijk en Engeland en ondersteund door de houding der andere mogendheden, aan de Chris tenen in het Oosten niet de voor dezen noodig geachte waarborgen wilden schenken. Men heeft de vrijheid, van dezen uitleg het zijne te denken; naar onze meening is het oogenblik vreemd gekozen indien Rusland, zooals de generaal Todleben zegt, meende geheel Europa tegen zich te hebben, en wij gelooven dat het, den oorlog verklaren de, niet verwachtte, dat Engeland en Frankrijk zich zou den vereenigen om de Turken te helpen; doch integendeel hoopte, met zijn leger den vijand gemakkelijk te kunnen overwinnen en dan de voorwaarden te kunnen stellen die het maar verlangen kon. De overwinnaars, dit is bekend, verklaren slechts den oorlog wanneer zij daartoe gedwon gen worden en nooit om andere redenen De eerste hoofdstukken van Todleben's werk geven een overzicht van de strijdkrachten der Russen en van die der gealliëerden vóór de ontscheping van dezen in de Krim. Het Russische leger telde 702,000 man, waarvan 440,000 man op de westelijke en zuidelijke grenzen. ITet Turksche leger telde 230,000, het Engelsche 35,000, het Fransche 63,000, te zamen 328,000 man. Hierop volgt de beschrijving van de Krim. Eenige bladzijden zijn voldoende om een volledig denkbeeld te geven van het schiereiland. Ze lezende, is men verwon derd over de weinige medewerking van Rusland, om deze provincie de verlangde verbeteringen te schenken en partij te trekken van den grond, die onder de vruchtbaarste van het rijk gerekend wordt. De Krim was voor Rus land een voorgeschoven post; daarom hadden er goede gemeenschapswegen in de provincie en naar buiten aanwezig behooren te zijn, maar toen de oorlog uitbrak bestond

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 123