llS- er nog bijna niets, hetgeen voor Sebastopol's verdedigers gedurende deft duur van het beleg groote bezwaren heeft opgeleverd. Wij merken nog op, dat, na de annexatie van de Krim aan het Russische Keizerrijk, een groot deel der moham- medaansche bevolking uitweek en liet, ondanks alle pogingen van de regeering, nog niet is mogen gelukken, haar door Russische onderdanen te vervangen. De eenige belangrijke werken, in de Krim vóór den oorlog tot stand gebracht, hadden do verdediging van de schoone haven van Sebastopol tegen een aanval van de zeezijde ten doel. De Russen vreesden niet, dat een leger zou landen om de plaats van de landzijde te bemachtigen, en hadden dus verzuimd, de noodige werken aan te leg gen om haar in staat te stellen, aan een geregeld beleg het hoofd te bieden. Men had enkel trachten te beletten, dat eene vijandelijke vloot het Russisch eskader vernielde en de marine-etablissementen verbrandde. Eerst toen men een ernstigen aanval van de verbonden mogendheden moest vreezen begon men aarden retranehementen aan te leggen, die gedurende het beleg telkens werden uitgebreid en verbeterd. De uitvoerige mededeelingen, die de generaal Todleben geeft over den aard en de inrichting der uitge voerde werken en over de verder getroffen maatregelen, zijn van het hoogste belang voor de officieren der artillerie en geniedit is eèn van die gedeelten van het boek, welke zij met de meeste zorg behooren te bestudeeren. Zij zul len er uit zien, wat zelfs onder 's vijands vuur kan worden gedaan, wanneer eene groote mate van wilskracht voorzit. Zij zullen ook het zonderlinge feit opmerken, dat men in de kus that,terpen kogelgloeiovens oprichtte, te zelfder tijd dat men deze in Frankrijk deed vervallen en dat men, om sneller te kunnen vuren, de kogels verving door on gevulde granaten, die spoediger tot gloeihitte konden worden

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 124