120 wijl deze daarentegen op 1200 pas en meer zijn vuur op onze troepen kon openenen ze alzoo kon verzwakken zonder zich zelf bloot te geven. Wanneer de vijand bin nen een afstand naderde waarin de kansen meer gelijk zouden staan, kon ons vuur niet meer het zijne weerstaan, want dan waren onze bataillons reeds gedesorganiseerd on belangrijk verzwakt door de uitwerking der getrok ken geweren." Zoo wordt de overwinning bij Solferino door de Sardini- sche en Fransche legers toegeschreven aan het getrokken ge schut van het laatste; de meerderheid der Pruisen in 1866 is, volgens de Oostenrijkers, te danken geweest van het naaldgeweer, en om zich in hun tegenspoed van 1870 te troostenzeggen de Franschen gaarne, dat de betere artillerie der Duitschers daarvan de oorzaak was. Ze ker is eene betere bewapening een groot voordeel; maar men moet daaraan niet Pol te veel gewicht hechten en steeds de overtuiging behouden, dat kunde en beleid bij de aanvoerdersontwikkeling en oefening bij de officieren, krijgstucht en dapperheid bij de troepen steeds de meeste waarborgen geven voor de overwinning in den oorlog. Na den slag van de Alma trokken de Russen op Sc- bastopol terug, zonder eene poging aan te wenden om op nieuw den vijand tegen te houden; deze kon nu onbelemmerd ten zuiden van de plaats gaan, zonder haar aan de noordzijde in te sluiten. In den toestand van onvolmaaktheid der verdedigingswerken en na den tegen spoed van het Russische leger was het mogelijk geweest dadelijk een aanval te beproevenmaar slecht onderricht aangaande den aard der verdedigingsmiddelen, en misleid door den vorm van het terrein, dat versterkingen scheen aan te wijzen waar ze niet bestonden, besloten de aan voerders der verbonden legers tot een geregelden aanval over te gaan, hetgeen den Russen den tijd gafomtotbe-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 126