132 in strijd met den raad van den generaal ïodlebendie door zijne verwonding buiten staat was zitting in den krijgsraad te nemen maar door den opperbevelhebber ge raadpleegd wasbesloot de krijgsraad tot een krachtig optreden tegen de verbonden legers. Den 16lle11 Augustus werd nu de bloedige slag van de Tschernaja geleverd, die met de volkomen nederlaag der Russen eindigde en aldus den val van Sebastopol slechts verhaastte. Door de op dezen dag behaalde overwinning werden de verbondenen in de gelegenheid gesteld, hunne belege ringswerken voort te zetten, terwijl het moreel der troe pen zeer werd verhoogd. De Russen verloren 8010 man, de verbondenen 1747. De verliezen der Russen waren voor een groot deel veroorzaakt door de Fransche artil lerie, die steeds al haar vuur had gericht tegen de aan- valskolonnes, zonder zich te bekommeren om de tirailleurs ol' om de artillerie des vijands. Den dag na den slag van de Tschernaja openden de verbondenen een zeer levendig vuur tegen de werken van de Karabelnaja; dit vuur werd de volgende dagen voort gezet en veroorzaakte groote schade aan de vestingwer ken, vooral aan het bastion Malakoff. De Russische ar tillerie had veel te lijden, en het garnizoen had groote verliezen. Deze verwoede artillerie-strijd duurde tot den 83ten September, toen de verbondenen zich eindelijk meester maakten van het zuidelijk gedeelte der stad. Het ver haal, dat de generaal ïodleben van deze laatste episode van het beleg geeft, is treffend. Zoowel de verbonden troepen als de Russische soldaten bedekten zich met roem. Van de twaalf aanvallen, op verschillende punten met de meeste kracht gedaan, gelukte slechts één: die op den Malakoff'; te vergeefs trachtten de Russen deze te hernemen, en daarop beschouwden zij hunne stelling

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 138