133 als hopeloos, zoodat zij gedurende den nacht het zuidelijk gedeelte van Sebastopol ontruimden. Dit resultaat was van het hoogste belangen toch zegt de generaal Yod- leben, in den regel zoo onpartijdig, dat de dag van 8 September niet als eene overwinning voor de verbonden mogendheden kan worden aangemerkt. Het schijnt ech ter, dat meester te blijven van het slagveld en den vijand tot den aftocht te dwingen, steeds als eene overwinning is beschouwd door hem, die deze voordeelen heeft behaald. Van het garnizoen waren 12913, van de verbondenen 10067 man buiten gevecht gesteld. De generaal Todleben schrijft den val van Sebastopol toe aan de meerderheid van het artillerievuur der ver bondenen boven dat der Kussen; aan de vertraging in den aanleg van tegenmijnen; aan de slechte inrichting van het retranchementwaarin geene veldbatterjjen waren opgesteld om de Fransehen met schrootvuur te overstelpen, toen zij zich op het plateau tot den aanval gereed maak ten; aan de aanwezigheid van geblindeerde schuilplaatsen op het plateaudie opgeruimd hadden moeten zijn 0111 retours offensifs tegen het bastion Malakoff mogelijk te makenen eindelijk aan de omstandigheiddat men de verdedigers van den Malakoff niet versterkt had, maar wel die van bastion 2, dat nogtans niets te lijden had. Het is mogelijk, dat de verdedigers fouten hebben begaan; wie begaat ze niet? Intusscheu is het zeker, dat de vesting, een dag vroeger of later, vallen moest. Om dien dag te verschuiven leverden de Kussen den slag van de Tscliernaja, en stellig verhaastte hunne nederlaag den val van het moderne Troje. Indien, bij dit beleg, de Kussen eene groote geestkracht en militaire kennis hebben aan den dag gelegdhebben de verbondenen, door eene stad in te nemen die niet ge heel ingesloten was en dus steeds allen toevoer van per-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 139