1-36 Het Engelsche geschut van 80 tonwerkelijk' meer dan 80.000 K. G. wegende, heeft eene lengte van 8,158 M. een middellijn, aan de kulas, van 1,829 M.en aan de monding van 0.625 M.een kaliber van 0.406 M. Het projectiel weegt 570 K. G., de lading 104 K. G., de aan- vangssnelheid bleek bij de proeven 470 M. Tegelijkertijd vervaardigt Armstrong, voor het konink rijk Italië, nog zwaarder geschut, n. 1. van 100 ton. Krupp heeft nog een kanon vervaardigd van 354- c.M., dat 57.000 K. G. weegt; het projectiel (525 K. G.) wordt met eene snelheid van 500 M. voortgedreven. Men heeft berekend, dat dit projectiel den wand van de Inflexible op 1800 M. zal doorboren. Dit vaartuig, pas te water gelaten, heeft de dikste en zwaarste pantsering welke tot dus verre is aangebracht. Het heeft dus nu reeds buitengewone afmetingendie niet veel meer kunnen toe nemen zonder dat men in groote nadeeleu vervalt. Blijkt dit juist, dan blijft de artillerie overwinnaar, want de pautserplatenwelke doorboord wordenslingeren stukken metaal van zichdie zoowel de opening als de in het schip aangerichte schade vergrooten. De nieuwe vuurmonden worden geladen en gericht met krachtige werktuigen, die of rechtstreeks door stoom, of met behulp van hydraulische persen werken. Zoodoende kan een kanon door een man behandeld worden. Irmkrijks weerbaarheid. Onlangs verscheen een be langwekkend artikel over het Fransche leger in Black wood s Magazine. Dit opstel is het vervolg van een an der, dat eenige jaren geleden in hetzelfde maandschrift voorkwam, en waarin aangetoond werd, in hoe volkomen onvoldoenden toestand dat leger toen verkeerde. Een zeer

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 142