8 tie der ziekenschepen wol eens hebben gedacht of van dat oorlogsvaartuig, toen het ter reede van Atjeh en el ders geen dienst meer kon doen als stoomschip en daar om aan het ministerie van koloniën werd verkocht om als wachtschip ter reede van Batavia te worden gebruikt, geene partij was te trekken ten behoeve van de zieken verpleging in Atjeh. Men zou het namelijk ter reede aldaar als ziekenhulk kunnen stationeeren of het, door een stoomschip gesleept wordende, als ziekentransportschip tusschen Atjeh, Padang en Batavia kunnen bezigen. Dat oorlogsvaartuig kan volgens officieele cijfers eene beman ning van 500 koppen bergen. Door het van zijne machinerien te ontlasten, zou er, met de ruimte waar anders de verschillende vuurmonden in batterij staan, meer plaats openkomen, waarvan voor het hierbeoogde doel kan worden partij getrokken. Ik denk dan vooral aan dat gedeelte van het schipwaar de groote geschutpoorten zijn en aan de goede ventilatie en koele ligplaats, welke deze aan de zieken zouden gevenwanneer ze in dat gedeelte van het tot ziekenschip getransformeerde vaar tuig konden worden gehuisvest. Yoor sleeper zou men een stoomvaartuig van de gouvernementsmarine kunnen gebruiken of, wanneer de schepen dezer marine in het belang van de te verrichten oorlogsdiensten elders moeilijk te missen zijndaartoe te Singapore of Pinang tegen bil lijken prijs een stoomschip kunnen huren, zoo als b. v. de MarionRaijaKalahome en dergelijke. Kaar Atjeh gaande, zou de sleeper dan telkens kunnen worden ge bruikt voor het vervoer van geniematerialen of wel voor andere doeleinden. Had men hot stoomfregat Zeeland voor ziekenschip willen gebruiken, dan zou het wellicht een 300-tal lijders goed hebben kunnen bergen. Het gou vernement zou indirekt niets hebben behoeven te betalen voor het inhuren van ziekentransportschepen en zelfs in

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 14