153 onder zooveel moeielijkheden behaald was, werd bezoedeld door de verregaande wreedheid, waarmede de overwonne nen behandeld werden. De ware schuldigen waren bijna allen verdwenenen nu viel de straf terug op de een voudige en domme bevolking, welker grootste schuld daarin bestond, dat zij naar de stem van fanatieke priesters ge luisterd en zich aan plundering overgegeven had. "VY ij zullen ons onthouden de gruwelen te beschrijven, door de Engelscheu aldaar bedreven; gruwelenwelke den tijd van Tamcrlin en Nadir Shah in het geheugen terugroepen. Hoezeer deze vreeselijkc wraakoefeningen, door schrik onder de bevolking te verspreiden, de vrees voor de En- gelschc wapenen levendig hielden, zoo hadden zij dit na deel, dat men voor het leger, hetwelk te velde moest trekkenhoegenaamd geen inlanders voor den transport trein, zonder welken geen leger zich in Indië kan bewegen, kon krijgen. De inboorlingen vluchtten overal voor do blan ke gezichtendie schrik en dood met zich voerden. En dit was zeer te bejammeren, want niet alleen moest het gezag in de Noordelijke provinciën hersteld worden, maar bovendien had men Cawnpore te ontzetten, dat door de troepen van den Nana werd bedreigd. De cholera kwam deze ramp nog vergrooten, door met eene vreeseljjkc woe de onder de troepen uit te breken. In drie dagen tijds verloren de Engelsehen drie en zeventig man aan die ziekte. De werkzaamheid van Neil en zijn staf over won echter al deze hinderpalenen op den 30™ Juni ver liet de voorhoede van de expeditie Allahabad. Zij bestond uit 400 Europeanen, een regiment Sikhs en twee eska drons iulandsche kavallerie. Met kleine dagmarschen voort- rukkende ontving men den 2cn Juli van den Commis sioner van hot koninkrijk Oude, Sir Henry Lawrence, het bericht dat de opstand een bedenkelijke uitbreiding had verkregen, dat Cawnpore in de handen van Nana

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 159