154 Sahib was gevallen cn men in geen geval verder moest voortrukken met eene geringer macht dan twee kompleete Europeesche regimenten. Op deze tijding werd besloten, halt te houden en den hoofdtroep in te wachten. De mededeelingen van Lawrence waren, helaas, maar al te waar. Men heeft reeds gezien, dat de Nana door den moord van 27 Juni schandelijk de kapitulatie gc-. schonden haddie hem meester had gelaten van Cawnpore. De moordenaars war eg nog bezig met de vluchtelingen langs den oever der rivier te vervolgen, toen Nana Sahib zich reeds in zijn kasteel te Bithocr tot Peïshwah liet uitroepen. De voorspoed van Nana Sahib kenmerkte zich echter dooi vele moeielijkhedendaar de Mohammedaansche be volking van Cawnpore zich niet zonder tegenstand wilde buigen onder het juk van een Mahratschen vorst, te meer daar plaatselijke kuiperijen een muselman van hooge ge boorte daarvoor op den voorgrond stelden. Bovendien kwam de tijding, dat de Engelschen te Al lahabad troepen bijeenbrachten om weder offensief op te treden, de onrust van Nana Sahib nog vergrooten, die, op de wijze der Oostersche despoten, troost en verstrooiing begon te zoeken in uitspattingen van allerlei aard. Langzamerhand kwam de Engelsche legermacht bijeen, en in de eerste dagen van Juli stonden 1200 man gereed om weder aanvallend te werk te gaan. Cawnpore was het doel van den tocht, waarvau liet be vel was opgedragen aan den brigade-kommandant (gcne- Dc Peïshwah, „leidsman", een soort president van den machtigen bond der Mahratten, was gedurende de laatste helft der achttiende eeuw meermalen de gelukkige tegenstander van de Mongoolschc keizers. De troon van Dehli werd overleefd door do heerschappij van Bagi Rao, de laatste der Peïshwahs en aangenomen vader van Nana Sahib. Eerst na den oorlog der Pandaris gaf hij zich in 1818 aan de Engelsehen over.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 160