157 kon men hem aantreffen; bij de ambulances, bij de ma gazijnen en te midden van den slag, overal was hij te vindenterwijl hijmet den degen in de vuist, zijne troe pen tegen den vijand aanvoerde, werden twee paarden onder hem gedood. De overwinning bekroonde zijne po gingen; Cawnpore was hernomen; de verachtelijke Nana op de vlucht, doch, helaas, men kwam te laat! Wij hebben reeds de vreeselijke ellende geschetst van de kleine bezetting van Cawnporeen den moordop de officieren en soldaten gepleegdop het oogenblik dat zij zich ingevolge de bepalingen van de kapitulatie in scheepten. Verscheidene honderde vrouwen en kinderen hadden evenwel den moord van 27 Juni overleefd en waren in de macht van Nana Sahib. Deze ongelukkigen, zon der luchtbijna zonder voedsel in een bungalow, genaamd Bebi Guropgesloten en ten prooi aan koorts, dysenterie en choleradoorleefden alle phasen der menschelijke el lende. De meest bevoorrechten onder haar mochten het koren van het Mahratsche hoofd malen en namen met gretigheid dit werk, teeken van dienstbaarheid in het oostenop zich, om ten minste eenig voedsel aan hare van honger omkomende kinderen te kunnen brengen. Eindelijk toch zoude er een einde aan haar gevan genschap komen, doch niet dan nadat velen door het staal waren omgebracht. In den namiddag van den 15™ Juli kwam het bericht bij den Nana, dat het leger van Ilavelock reeds in de nabijheid was. Hierover in toorn ontstoken, gaf hij aan een peloton van het 6P regiment last, alle vrouwen en kinderen te fusilleeren, terwijl hij vier mannendie eveneens gevangen waren, voor zijne oogen liet vermoorden. De soldaten van dit peloton had den evenwel nog niet alle gevoel van menschelijkheid uitgeschud. Toen het bevel werd gegeven om door de

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 163