160 De beulen en medeplichtigen van den Nana ontsnapten niet aan de rechtmatige wraak der Engelschen. De kolonel eildie onder Havelock het bevel te öawnpore voerde, vaardigde den 25on Juli de volgende order uit. "De put, waarin de stoffelijke overblijfselen rusten van de arme vrouwen en kinderen, die op last van den god- deloozen Nana Sahib vermoord zijn, zal opgevuld en in den vorm van een graftombe gesloten worden. Een detache ment Europeesche soldaten zal, onder bevel van een of ficier, dien heiligen plicht vervullen. Het huis en de had en, zonder te weten dat deze de Nana was, in zijn dienst was getredenhij had dit eerst vernomen, toen de Nana hem den brief dik teer de. Het schijnt dat de Maharadja, die ongaarne een man, die zich vrij willig onder zijne hoede had gesteld en evenals hij een Mahrat was, aan een zekeren dood overleverde, langdurig heeft aangedrongen dat de gevangene niet zou geëxecuteerd worden; maar dat, op de weigering van den Britsclien agent, hij geëindigd is, den Nana zonder voorwaar den over te leveren. De Nana, door twee honderd ruiters van Scindiah begeleid, werd nu naar de kantonnementen van Morar overgebracht, waar hij zorgvuldig gekneveld en in een der gevangenissen van het kamp werd opgesloten, onder bewaking van een officier en eene kom- pagnie van het 26e koninklijke regiment. Zijn secretaris werd in een afzonderlijke cel bewaakt. De vermeende Nana beweert thans, dat hij slechts een eenvoudige fakir is en dit kan bewijzen, terwijl hij de verzekering geeft, dat zijn brief aan Scindiah geen enkele ware daadzaak behelst; dat zijne ver klaring voor den politieken agent ten eenemale valsch is en dat hij, toen hij schreef en sprak, onder den invloed van den hascliisch (opium) was. De gevangene schijnt veertig jaar oud te zijn; hij draagt een zwaren baard en lang zwart haar. Men heeft eerst beweerd, dat zijn haar en baard geverfd waren, maar daarvoor nog geen bewijs kunnen vinden. Hij is vijf voet negen duim lang en zijn gelaat is door de pok ken geschonden. Volgens de ofïiciëele mededeelingen zou hij vijftig jaar oud moeten wezen; doch daar dc gevangene slechts veertig blijkt te zijn, zoo begint men te gelooven, dat hij wel eens, niettegenstaande de tegen hem aan te voeren bewijzen, niet de Nana konde zijn.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 166