----- 169 steunpilaren van het Gouvernement toonden. Van den anderen kant evenwel moet men erkennen dat, toen eenmaal de oogen van den Gouverneur-generaal omtrent den waren stand van zaken geopend waren, het hem evenmin aan geestkracht als aan voortvarendheid ontbrak. Met kracht bood hjj weerstand aan de onzinnige opruiingen der pers, om bloedige wraak te nemen. De bijnaam van Clemency Canningdien men hem spottenderwijs heeft gegeven, is voor het nageslacht een zijner schoonste titels. Door zich krachtig tegen het nemen van onbekookte wraakoefenin gen te verzetten, belette hij, dat Iudië door een broeden stroom bloeds van Engeland werd gescheiden, en toonde hij daardoor volkomen zijne taak te begrijpen. Zoo Indië in de laatste vijftien jaren vrede en rust heeft genoten, dan komt in de eerste plaats de eer daarvan aan Lord Can ning toe, die, op de hoogste sport van den maatschappe- lijken ladder geplaatst, grootmoedig wist te zijn en eerbied loonde te hebben voor het bloed der bevolking. Van z'jn kalmen moed gaf hjj bewijs, door zijne uit inlanders bestaande lijfwacht bocly-guardstijdens den geheelen duur van den opstand bij zich in zijn paleis te houden de;e hebben zijn vertrouwen dan ook nooit gelogenstraft. Zijne echtgenoote toonde in die gewichtige omstandigheden een moed en eene geestkracht, zijner waardig, totdat zij op de hoogten van Simlah haar tol aan het moordende klimaat van Bengalen betaalde. Het is, ter voltooiing van dit overzicht omtrent den toestand in de maand Augustus 1857, niet ondienstig, den stand der militaire aangelegenheden in de andere gedeelten van het Engelsch-Indisch Rijk na te gaan. De presidentschappen van Madras en Bombay bezaten, geheel afgescheiden van het Bengaalsche leger, de navol gende belangrijke strijdkrachten

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 175