179 - Ia 1853 hadden de Turken Kalafat (tegenover Widdin) bezet; zij hadden er een sterk bruggehoofd gebouwd, ge flankeerd en van achteren beheerscht door veldwerken, opgeworpen in de eilanden van den Donau. Zoo het bericht omtrent de aanvallende beweging van de Turken bevestigd wordt, zal zeker hun eerste zorg zijn, zich het bezit van Kalafat te verzekeren door het te versterken. In elk geval, hetzij zij denken aan te val len, hetzij zij de voorkeur geven aan een verdedigende houding, zij kunnen deze stelling niet missen, die aller gevaarlijkst voor hen zou worden, zoo zij haar in handen van den vijand lieten vallen. Op veertig kilometers ten zuiden van Widdin verheft zich de kleine stad Lom- Palanka op een hoogte, die de rivier bij den mond van de Irom (Lom?) beheerscht, met eengebastioneerdfortje, dat op zich zelf niet in staat zou zijn een ernstigen aan val te weerstaan; maar het is in 1876 aangevuld met drie batterijen, bestemd om den Donau te bestrijken en de wegen naar Pirot en Sofia te dekken. Men laat Rahowa achter zich, van waar een wegnaar Sofia gaat en een weg, die uitloopt op een bergpas van den Balkan, daarna Ostrowa, waar de Russische armee in 1810 den Donau overtrok, en men komt te Nikopoli, dat vroeger een beroemde sterkte was; maar het is in 1811 geslecht en tot in den laatsten tijd was het niet geheel weder opgebouwd. Het is echter een gewichtige militaire stelling. Immers zij heeft tegenover zich den mond van de Aluta, eender voornaamste zijtakken van den Donau, die de grens vormt tusschen West- en Oost-Wallachije. Deze rivier is bevaarbaar over het laatste derde gedeelte van haren loop, te beginnen bij Slatina (aan den spoorweg tusschen Rrajowa en Pitesjti), en de Russen zouden er zich van kunnen bedienen om hun bruggentrein naar

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 185