180 den Donau te voeren, die juist op die plek vrij smal is. Eens meester van Nikopolizouden de Russen zich met evenveel gemakkelijkheid kunnen wenden naar Sofia, naar Filippopoli of naar Kasanlyk, waarvan de drie wegen onder de muren van deze stad te zamen komen. De Tur ken hebben dan ook te Nikopoli en te Belina belangrijke versterkingen opgericht, om een groot eiland te bestrijken, dat ten zuiden van Islasj ligt en den rivierovertocht ge makkelijker zou kunnen maken. Te beginnen bij dit punt, is de linkeroever van den Donau niets meer dan een uitgestrekt moeras, dat ner gens genoeg vasten grond oplevert om er een leger te doen marclieeren en den overgang te doen bewerkstel ligen. Toch heeft men batterijen moeten opwerpen te Sistowa, waar de Russen in 1810 de oude versterkingen gesloopt hebben. Wij komen te Roestsjoek, dat is te zeggen de eerste der vier vestingen, die den zoogenaamden vierhoek van den Donau vormen. De drie andere zijn Silisti'ia, eveneens aan den Donau, Yarna aan de zee, en Sjoemla, dat de passen van den Donau verdedigt. Deze vier plaatsen vor men een onregelmatig parallelogramwaarvan de richting, schuin tegen den Donau, noordwest en zuidoost is en waarvan de zijden afwisselen tusschen tachtig en honderd vijftien kilometers (de kortste is tusschen Yarna en Sjoem la). Deze vierhoek verdedigt den weg over den Balkan, en sluit een uit het Noorden komenden vijand den toegang tot Roemelië af. Op dit punt zullen dus vermoedelijk de grootste inspanningen van den aanvaller en den verde diger worden gericht. De Russen kunnen, zelfs na den Donau te zijn over gestoken er niet aan denken hunnen inval voort te zetten, zonder ten minste twee dezer sterkten in handen te heb ben. Roestsjoek en Yarna nu zijn de twee gewichtigste;

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 186