181 de eersteomdat zij den weg naar Bucharest beheerscht, de andere omdat zij de knoop der gemeenschap over zee is tusschen Konstantinopel en het Donau-leger. Yoegen wij er bij, dat deze vierhoek zijn proeven reeds heeft afgelegdwant viermalen in onze eeuw heeft hij de aanvallen der Russen zegevierend afgeslagen en hunne veroveringsontwerpen schipbreuk doen lijden. Roestsjoek is de terminus of de kop van de spoorbaan uit Yarna naar den Donau. Deze plaats verrijst vlak tegenover Sjioersjewo of Giurgewode haven van Bucha rest. liet zou dus tot basis dienen voor eiken aanval tegen de Roemaansche hoofdstaddie binnen weinige dagen genomen had kunnen worden vóórdat de Russen konden komen om haar te helpen. De bevolking, bijna geheel Muzulmansch gelijk die der meeste Donau-steden, is ongeveer veertig duizend zielen sterk. Roestsjoek is gelegen aan den voet der heuvelen, die zich hier een weinig van den rivieroever verwijderen. Zijn omwalling heeft de gedaante van een rechthoekigen driehoekwaarvan de groote zijde naar de vlakte uitziet, de kleine den rug der heuvelen volgtterwijl de schuin- sche zijde of hypothenuse (zes gcbastioneerde fronten op een bolle gebrokene lijn) de rivier tot gracht heeft, waarin het bastion Alik Tabia vooruitspringt. Aan de twee scherpe hoeken van den driehoek verheffen zich het Westerfort en een gcbastioneerde citadel. In 1875 hebben de Turken te Roestsjoek nieuwe werken uitgevoerd, volgens het Duitsche stelsel; het voornaamste is een polygonaal fort, op den weg naar Sjoemla. Twee andere gewichtige werken zouden be stemd zijn de wegen naar Turnow (Tirnowa) en Osman Bazar te bestrijken. Een correspondent schatte onlangs het getal door de Turken opgeworpen redoutes op 29 en zoo zijn mededeelingen nauwkeurig zijn, zouden zij

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 187