182 niet alleen voltooid wezenmaar gewapend met geschut van zwaar kaliber. Beneden Roestsjoek vindt men Toertoekai (tegenover Oltenitza)een strategisch punt van zeker gewichtom dat hier driemalen de overgang van den Donau beproefd is geworden: in 1810 en 1828 door de Russen, in 1853 door de Turken. Yolgens den Maarschalk Yon Moltke leentonder alle punten van den Beneden-Donaudit punt zich het best tot den overtocht van een leger, en niettemin was in 1828 dit punt het eenige, dat men vergeten had te verdedigen! Men moet er echter bij voegen, dat in de lente het overtrekken zeer moeilijk wordt gemaakt door de overstroomingendieover een uitgestrekte oppervlakte, van den linkeroever een onbe gaanbaar moeras maken. De redoute, in 1853 te Toertoekai gebouwd en die sedert een bouwval was geworden, werd onlangs weder hersteld. Beneden Toertoekai vernauwt zich de Donau en daarna verwijdt hij zich weder, waarbij hij drie groote eilanden omarmt, die den aanrander schijnen uit te noodigen hier den overtocht te beproeven. Om de verzoeking minder sterk en den uitslag meer twijfelachtig te maken, heeft men op dit gevaarlijk punt Silistria gebouwd, de tweede vesting van den Turkschen vierhoek. Deze stad van tien duizend inwoners heeft de eer genoten in onze eeuw vijf belegeringen door te staan, en slechts twee malen genomen te worden: in 1809 en 1829. Zij dekt een der voornaamste wegendie naar Konstantinopel voeren en bestrijkt op den tegenovergestelden oever een vrij goeden straatweg, die moerassen doorsnijdt, welke overal elders ontoeganklijk zijn, hetzij stroomopwaarts, hetzij afwaarts.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 188