12 - missie gezonden. Van het rapport, dat daarvan het gevolg wasisnaar het oordeel der regeering, eene uitvoerige melding overbodig geacht. Yoor eene betere regeling van het transport naar Atjeh van aanvullingstroepen, werk lieden en dwangarbeiders waren al die kommissiën niet zonder resultaten geweest. Op het einde van 1S75 be richtte de kommandant van het leger: 1 dat voor de dienst tusschen Batavia en Atjeh steeds werd gebruik gemaakt van de grootste en tot ver voor van troepen het doelmatigst ingerichte booten der Ned. Indische stoomvaartmaatschappij 2 dat hot departement van oorlog, nauwkeurig be kend met de gelegenheid tot troepenvervoer op elk schip van die maatschappijmet de meeste gestreng heid waakte tegen obervulling van de naar Atjeh vertrekkende bodems 3°. dat het opperdek en de tusschendekkenbij ver voer van militairen en ander personeel tot de expeditionaire krijsmacht behoorende, geheel vrij en uitsluitend ten gebruike van de passagiers bleven. „Yan deze regelingen" zeide de legcrkommandant „welker uitvoering dezerzijds immer streng wordt gehand haafd, is het gunstig resultaat niet uitgebleven, daar sedert dien tijd de zich herhaaldelijk voorgedaan hebbende klachten omtrent overvulling der met troepen, enz. naar Atjeh vertrekkende stoomschepen niet meer zijn voorgeko men. Toen de Salak in October 1875 strandde onver loren ging, dreigde het ziekentransport een oogenblik belemmering te zullen oudervinden. Het maakte daarom aanstonds een punt van overweging uit, of door de indienst- stelling van een anderen bodem de geregelde gang der eva cuation nader behoorde te worden gewaarborgd maar met het oog op het toenmaals gedaalde ziektecijfer, de spoedig te verwachten wckeljjksche mailvaart tusschen Batavia en

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 18