186 ter zjjde, die vermoedelijk geen anderen invloed op den strijd zullen hebben dan een gedeelte van het Turksche leger af te zonderen. En zoo het, gelijk vermoedelijk is, zich in deze streek tot een verdedigende houding bepaalt, heeft men aan deze zijde geen beslissende gebeurtenissen te verwachten wat ook de telegraaf moge zeggendievolgens zijn gewoontewel niet in gebreke zal blijven schermutse lingen en voorposten-gevechten te doen verkeeren in ge regelde veldslagen met een verschrikkelijk getal dooden en gekwetsten. In Azië is het oorlogstooneel én grooter én minder bepaald. Men kan het met ruwe trekken omschrij ven als de geheele zuidkust van de Zwarte zee omvattende. Deze kust nu, besloten tusschen het water en hooge bergketenen, is een waar défilé; zij zal, ondanks het gemis van eigenlijke vestingen, een groot voordeel aan bieden bij cene verdedigende houding. Het schijnt dan ook twijfelachtig, wat men er ook van moge gezegd hebben, dat de aanval van de Russen in deze richting ver zal worden doorgevoerd. Misschien zullen daar de eerste sla gen worden aangebracht, maar niet de meest beslissende. Immers, de Russen zijn niet meester van de zee, en hunne operaties op de kust zouden door deze ongunstige ver houding zeer worden belemmerd. Wij gelooven dus eer der aan een eenvoudige demonstratie van het leger van den Kaukasus, bestemd om een aanzienlijk gedeelte van het Turksche leger ver van den Balkan te houden. Men kan er zich echter op voorbereiden, de haven Batoem aan gevallen te zien, terwijl gelijktijdig een Russisch legerkorps in Turksch Armenië zal opereeren langs Alexandropol tegen de steden Kars en Erzeroem, maar dit zou nooit meer dan een ondergeschikt iets, een bijzaak zijn, zonder recht- streekschen invloed op den afloop der gebeurtenissen.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 192