188 dringt on zich beneden Galatz in den Donau werpt. Te Galatz zelf neemt de groote rivier den Sereth op, bene den welken men de groote Wallachische vlakte betreedt, zelve ook besproeid door tal van rivieren, waarvan de aanzienlijkste zijn, van het Oosten naar het Westen gaande de Jalomitza, de Ardsjisj, de Wede, de Olt of Aloetaen de Sjyl of Jioel. De groote wegen zijn in Wallachijë schaarsch, en die, welke bestaan op dezen kleiachtigen bodem, zijn over het algemeen slecht onderhouden. Het is, om er zich van te overtuigen, genoeg den voornaamsten gezien te hebben, dien van Bucharest, de hoofdstad van het land, naar Sjioer- sjewa, het voornaamste middelpunt voor proviandeering en tevens de haven aan den Donau. Na een regentijd is hij bijna onbruikbaar. De andere eigenlijke strategische wegen, die voor den marsch van een groot leger en voor zijn voertuigen kun nen dienen, bepalen zich tot een half dozijn: dien van Jassy naar Galatz en naar Bucharestdien van Tzernowitz (in Bukowina) naar Foksjani, door het dal van den Sereth en vaa daar naar Galatzdien van Galatz haar Silistria; door Braïla, langs den linkeroever van den Donaudien van Bucharest naar Widdin, door Krajowa, en de Aloeta snijdende op de brug van Slatina. Dit dal van de Olt of Aloeta, die do grens tusschen Groot-en Klein-Wallachijë uitmaakt, vormt een gewichtige verdedigingslinie, loodrecht op den loop van den Donau, en het zou niet onmooglijk zijn, dat deze vallei een be langrijke rol speelde in de gebeurtenissen. De Turken, die voornemens schijnen te zijn Kalafat te bemachtigen, zouden zich wel achter de Aloeta kunnen op stellen, om van daar de operatielij nen der Russen te be dreigen, ingeval deze zich te veel westwaarts wagen. Buiten deze heirwegen zijn er in Roemanië slechts karrewegen of

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 194