189 voetpaden, die uit een militair oogpunt weinig aandacht verdienen. Daarentegen wordt Roemanië in zijn grootste lengte gesneden door een spoorbaan, die juist gericht is vol gens de aanvallende bewegingen der Russen. Deze lijn die in het westenbij de Hongaarsche grenste Orso- wa begint, bereikt te Ungheni de Russische lijnen, na door de volgende plaatsen te zijn gegaan: Krajowa, Slatina, Pitesjti, Bucharest, Plojesjti, Boeseo, Braïla, Galatz en Jassy, de meest nabij de Russische grens gelegen stad (elf kilometers of twee uren gaans). "Van dezen hoofdader loopen twee anderen uitwaarvan de eene naar den Donau afdaalt, terwijl de andere noordwaarts stijgt en de Oostenrijksche grens niet ver van Tzernowitz snijdt. De eerste dezer verlengingen of zijtakken is, uit het oogpunt van krijgskunst en dat van den handel de belangrijkste, want zij verbindt Bucharest met zijn haven aan den Donau: Sjioersjewo. Noemen wij nog een baanvak van Tekoetsj (aan de Sereth, N. O. van Poksjani) naar Birlat, dat den marsch der Russen naar het binnenland gemakkelijker zal kunnen maken, en wij hebben gedaan met het Roe- maansche spoorwegnet, tot heden slechts bekend door zijne geldelijke ongelegenheid. De strategische waarde dezer lijnen wordt bovendien zeer verminderd door het feit, dat zij slechts één spoor hebben en dat de afstand der spoorstaven veel geringer is dan die van de Russische banen. Ingeval de Russen te Ungheni moeten overladen en zich van Roemaansch materiëel bedienenbegrijpt men gemakkelijkdat hun operaties zeer vertraagd worden. De telegraaf deelde echter onlangs mede, dat de Roe- maansche sporen door de Russen verbreed zullen worden.

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 195