194 diep in liet berggevaarte door. De pas van Kapoeloe- Dervend vormt met Sofia een zeer veilige en vrij snelle gemeenschap. Een tak van dezelfde lijn gaat van Hi- menlu (Harmanly?) naar Jamboly, van waar een vrij goede gewone kunstweg door den Balkan langs Kasan, Osman-Bazar en Basgrad leidt, hetzij naar Sjoemla, het zij naar Roestsjoek. Men kan ook nogten zuiden van Gabrowa den Balkan overtrekkendekiezen tüsschen twee wegenwaarvan de eene, die zich noordoostwaarts wendt, Roestsjoek bereikt door Tirnowa, terwijl de andere noordwestwaarts loopt over Lowatz of Lowacz en bij Ostrowa den Donau bereikttusschen Rikopoli en Rahowa. "Vermelden wij, ten slotte, den militairen weg, die van Sofia voert naar Lom Palanka en naar Widdinen dien, welke laatstgenoemde hoofdplaats verbindt met Nisch of Rissagelegen in het Morawa-dal, tusschen de Servische bergen. De lijn van Salonika naar Mitrowitza (ijzeren spoor van S. naar Iskoeb) ligt te veel westelijk om een groote rol te spelen m den oorlog met Tuisland, maar zal de hoofdlijn blijven voor de gemeenschap met de troepen in Montenegro en Herzogowina. III. Het Oorlocjstooneel in Klein-Azië. De natuurlijke grens in Azië tusschen Rusland en Turkije is de Kaukasus. Maar deze onmetelijke slag boom, dien de natuur aan de geschillen der menschen had in den weg gelegd, is sinds lang geschonden en de Russen zijn nu in Mingrelië en Georgië gevestigd, waar zij Muzulmansche volken onder hun heerschappij hou-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 200