196 zonder op liulp te kunnen rekenen, aan zijn roeping beantwoorden en op de plaats zelve alles vinden, wat het noodig heeft om den uitgeputten voorraad aan te vullen. Het heeft daarvoor bijna niets te wachten van het moederland waarvan het gescheiden is door honderden uren gaans en door bergwegen, waarop de gemeenschap noodwendig zeer langzaam plaats heeft. Van de drie wegen, die wij boven hebben genoemd, kan die van Poti naar de zee van Azof, over zijn geheele lengte blootgesteld aan de ondernemingen der Turksche zeemacht, slechts voor me morie worden genoemd. Hij mist toch de eerste voor waarde eener militaire operatielijnveiligheid. De Turksch-Kussisehe grens in Azië is een politieke grens, die bij toeval, door de vorming van het terrein, tevens een geografische grens is. Te beginnen bij de Zwarte zee waartegen zij leunt niet ver van het Port Hikolaasdat reeds door Turksche gepantserde schepen gebombardeerd werd volgt zij een dertigtal uren gaans de kruin van den Derendara- Daghdaarna wendt zij zich eensklaps zuidwaartsde kronkelingen dei- rivier Arpa volgende, op welker linkeroever de vesting Alexandropol ligt (het oude Gumri), een der voornaam ste steunpunten voor den aanval der Eussen. Westwaarts afwijkende, volgt zij een tijdlang de Araks, die" cijnsplichtig is aan de Koer, maar zij verlaat deze rivier spoedigom een bergketen van tien duizend voeten hoogte te beklimmen en dertig uren oostwaarts bij den Kleinen Ararat de Perzische grens te bereiken. In de nabijheid van dien berg, een weinig achterwaarts, ligt de stad Bajazet of Bajézid, een weinig beteekenende sterkte, Van alle kanten besloten in een kring van hooge bergen en niet in staat een ernstigen weerstand te bieden aan een vijand, die beproeven zoude haar te nemen. De telegrammen, die haar overgaaf vermeldden, hebben dan

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 202