197 ook veel schijn van waarheid. Het detachement, dat haar bezet heeft, kwam zeker van Eriwan, over den Ararat. Deze grens, van de Zwarte zee tot den Ararat, heeft een ontwikkelde lengte van ongeveer honderd twintig uren gaanshet grootste gedeelte wordt gevormd door bijna ongenaakbare bergruggen. De passen zijn er talrijk en gemakkelijk te verdedigen, want er is geen land ter wereld, dat zich beter leent tot een partijgangersoorlog, en dat tegen den marsch van een leger meer hinderpalen opwerpt. De eerste weg, die zich aanbiedt, te beginnen bij het noordwesten, is die, van de kust voerende van Batoem naar Trebizonde. Hij wordt beschermd door eenige forten van weinig gewicht, maar zijn voornaamste bescherming is de nabijheid der zee en die der Turksche vloot, welke een aanval, in deze richting beproefd, zeer zoude belemmeren. Yan Achalzichi, waar aanzienlijke strijdkrachten zijn saamgetrokken, geleidt een weg, dwars door de bergen, naar de Zwarte zee, en stelt den aanrander in staat de stelling van Batoem in den rug te nemen. Uit dezelfde stad loopt naar het zuiden een weg, die langs Ardagan, een klein fort, aan een doorwaadbare plaats van de Boven-Koer, naar Kars geleidt. Daar hebben de telegrammen reeds een gevecht doen plaats grijpen, dat tot even geleerde als voorbarige gevolgtrek kingen aanleiding heeft gegeven. Yan Ardagan kan men de kust bereiken over bergwegen, die in het voorjaar nog zeer weinig begaanbaar zijn. In het uiterste zuiden voert een bijna goede weg van Eriwan naar Bajazet door een pas van den Ararat en van daar over moeilijke voetpaden naar Hassan Kaleh en Erzeroem. Maar de verreweg meest gewichtige baan is die, welke de Russische vesting Alexandropol verbindt met Kars en Erzeroem. Dit is eigenlijk de eenige bestaande militaire

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 203