198 weg in deze streek, die dezen naam waard is. Hij is breed en, zeldzaam genoeg, goed genoeg aangelegd om weerstand te kunnen bieden aau het overtrekken van ge schut. Hij geleidt, door een betrekkelijk gemakkelijke streeknaar het hart van Armenië en stelt des noods in staat Trebizonde en de havens der Zwarte zee in den i'ug te nemen. Dit is genoeg om de Russische generaals te doen be sluiten, er eene hunner eerste operatielij non van te maken. Het eenige bezwaar, dat zij oplevert, is, aan het eind der eerste elf a twaalf uren gaans afgesloten te worden door een vestingdie het niet moogljjk is stormenderhand te nemen, die het niet gemakkelijk valt te masqueeren, en die bijgevolg de eer van een geregeld beleg eischt. De stad Kars heeft een militair verledendat niet zon der roem is. De antieke citadel met haar oude massieve torensdie uit het eind der zestiende eeuw dagteekent, rekent wel is waar, slechts voor memorie, en heeft in 1828 de stad niet behoed voor de bestorming door Paskewitsj, een veldheer van genie en een soldaat vol stoutheidmaar sedert dit tijdstip zijn hare verdedigingswerken verbeterd, en in 1855 kon alleen de hongersnood de zwakke bezetting dwingen zich aan den generaal Moerawieff over te gevenna een belegering, die den Russen zes duizend van hun beste troepen gekost had. De stad Kars, die tegenwoordig slechts tien duizend inwoners telt, is gebouwd in de bocht eener rivier, die haren naam draagt: de Kars Tsjaï. De voorstad Osta- Kapi, zelve omgeven van een ringmuur, is door een glacis gescheiden van,de eigenlijke vesting. Deze verheft zich met verdiepingen of trappen op de oostelijke glooiingen van een rotsachtigen heuvelwaarvan de tegenovergestel de helling bijna loodrecht boven de rivier staat. Op den vrij smallen rug verrijst de oude citadel van Amoerad. Een omwalling, saamgestehl uit drie fronten, bijna in

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 204