199 rechte lijn, met kleine bastions aan de hoeken, dekteen gecreneleerden muur met gemetselde vierkante torens. Men ziet, dat deze verdedigingswerken niet zeer ontzag wekkend zijn. Zij zijn het te minder, omdat zich op deu tegenovergestelden rivieroeverop eeuigo honderden meters afstands, heuvels verheffen, van waar men het geheele inwendige der stad beheerscht, en, naar goedvinden, in hot metselwerk der omwalling bres kan schieten en met voordeel het vuur der citadel beantwoorden. Daar had in 1828 Paskewitsj een batterij van zes stukken opge steld die machtig bijdroeg tot het gelukken van den stormaanval. Deze hoogten waren in 1855 door den generaal Williams bezet en versterkt en door zijne voorzorgen kon de plaats het lang uithouden tegen een veel tal rijker vijand. Maar door de vorderingen der artillerie is, wat in 1855 voldoende was, het nu niet meer, en de verdediging moet, om doeltreffend te zijnover een veel grooteren omtrek worden georganiseerd. Dat heeft de Turksche generale staf, of de Europeesche officieren naar wier raad hij luistert, volkomen begrepen. Een bevoegd persoondie onlangs Kars bezocht heeftsprak ons met bewondering over de aanzienlijke werkendie de genie op dit punt heeft opgericht, wijselijk partij trek kende van de laatste maanden van den gewapenden vrede. Al de ruggen, die ten oosten van de stad een uit- gestrekten cirkel van rotsen vormen, al de hellingen, die op den tegenovergestelden oever zacht oploopen tot de uitstekende punten op een kilometer afstands en ver der, zijn bedekt geworden met een linie redoutes, die elkander krachtig bestrijken, onderling verbonden door loopgraven, en alzoo om de stad een uitgestrekte ver schanste legerplaats vormendewelke in staat is een be zetting van 25- tot 30000 man op te nemen. De generaal

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 205