202 zware gepantserde schepen, en zij hebben haar duur genoeg betaald om haar ten minste ergens toe te doen dienen. Deze vloot, geplaatst onder het bevel van Hobart-Pasja, sluit voor de Russen en hun konvooien niet alleen de Zwarte zee af, maar ook de militaire wegen langs de kust, waarop elk oogenblik de gemeenschap kan worden verbro ken. Daaruit volgt, dat elke onderneming der Russen tegen de havens, uitgezonderd Batoem en Trobizonde, die nabij de grens liggen, slechts weinig kans van goeden uitslag biedt. Vermoedelijk zal dus alles zich aan die zijde bepalen tot een aanval op Armenië, waarvan het beleg van Kars, de bezetting van Bajazet en misschien van Erzeroem de gewichtigste voorvallen zullen zijn. Dit is echter van toepassing op de tegenwoordige omstandigheden, want het is duidelijk, dat, zoo Pcrzië de onzijdigheid liet varen en de Zon van Ali stelde te genover de Halve Maan van Aboe Beker, de oorlog geheel van aanzien zou veranderen. IV. De KauJcasits. De Kaukasus is inderdaad geografisch zeer slecht be kend. Eerst sinds de gevangenneming van Sjamyl en het herstel van den vrede in deze schoone streken heb ben de Russen zich kunnen bezig houden met de werk zaamhedennoodig voor een kaart. Vóór hun koms waren Dariel en zijn weg slechts een ijdel woord. Zij hebben een prachtigen straatweg aangelegd van Wladi- kawkas naar Tiflis, te midden van tallooze terreinbezwa- renen zoo hebben zijondanks hoogten en lawinen en aardstortingen, de gemeenschap verzekerd tusschen de hoofdstad van Georgië en de gewichtige steden Stavro pol, Piatigorsk, Georgiëf, Mosdoek en Wladikawkast-

Militair Tijdschrift | 1877 | | pagina 208